Księgowość dla spółki z o.o. obejmuje nie tylko ewidencjonowanie operacji gospodarczych, lecz związana jest również z obowiązkami sprawozdawczymi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami każda spółka z ograniczoną odpowiedzialnością musi prowadzić pełną księgowość, jednak zadanie to może powierzyć podmiotowi zewnętrznemu, jakim jest biuro rachunkowe.
Spis treści:
Uregulowania prawne
Mniejsze podmioty gospodarcze
Kto może zajmować się taką usługą?
Od czego zależy koszt takiej usługi?
Dodatkowe obowiązki tych podmiotów gospodarczych
O czym należy pamiętać?
Uregulowania prawne dotyczące księgowości dla dużych i małych spółek z o.o.
Księgowość dla dużych i małych spółek z o.o. została uregulowana w Ustawie o rachunkowości. Zgodnie z jej zapisami, każda jednostka gospodarcza, która przyjmuje formę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, musi prowadzić pełne księgi rachunkowe. Z prawnego punktu widzenia istotny jest więc zakres czy rozmiar prowadzonej działalności. Pełna księgowość oznacza, że każda operacja gospodarcza musi zostać odzwierciedlona w księgach rachunkowych. W spółkach tego typu należy również przygotowywać sprawozdania finansowe, na które składają się:
– bilans,
– rachunek zysków i strat,
– informacja dodatkowa.
Wszystkie wymienione wyżej dokumenty składa się w formie elektronicznej do KRS. Spółki, których sprawozdania podlegają badaniu przez biegłego rewidenta, dodatkowo sporządzają rachunek przepływów pieniężnych oraz zestawienie zmian w kapitale własnym. Sprawozdanie finansowe to dokumentacja, której obowiązek sporządzania wynika z uwarunkowań prawnych, jednak jest ona również niezbędna osobom zarządzającym spółką. Stanowi bowiem cenną informację na temat posiadanego majątku oraz jego struktury. Pozwala ocenić, czy podejmowane decyzje finansowe korzystnie wpływają na sytuację firmy oraz wspomagają jej rozwój. Jednocześnie należy pamiętać, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zobowiązana jest opłacać podatek dochodowy, a także ciążą na niej inne zobowiązania publicznoprawne. Dlatego tak ważna jest w tym kontekście poprawnie prowadzona księgowość. Nasza firma Correct Consulting oferuje pełną obsługę księgową spółek z o.o., zarówno tych nowo powstałych, jak i działających już na rynku.
Mniejsze podmioty gospodarcze
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zobowiązana jest do opłacania podatku dochodowego CIT w wysokości 19%. Niemniej jednak podmioty gospodarcze, których wartość przychodów ze sprzedaży za rok poprzedni nie przekroczyła 2 000 000 euro, mogą płacić podatek zgodnie z niższą, 9-procentową stawką. Mówi się o nich „małe spółki z o.o.” wyłącznie w kontekście opodatkowania podatkiem dochodowym. Muszą one bowiem, podobnie jak większe spółki, prowadzić pełne księgi rachunkowe. Chociaż określenie rozmiaru spółki odnosi się jedynie do kwestii podatkowych, to oczywiście z punktu widzenia finansów jednostki wysokość płaconego podatku dochodowego nie jest kwestią obojętną.
Kto może prowadzić pełną księgowość spółki z o.o.?
Pełna księgowość spółki z o.o. może być prowadzona przez dowolną osobę. Z formalnego punktu widzenia może być to członek zarządu, osoba zatrudniona w ramach umowy o pracę czy podmiot zewnętrzny. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się powierzyć sprawy finansowe profesjonalnemu biuru rachunkowemu, bez względu na to, czy firma dopiero rozpoczyna działalność, czy też następuje zmiana formy prawnej i przejście z uproszczonej księgowości na pełne księgi. Jednocześnie należy pamiętać, że księgowość powinna być prowadzona przez osoby z odpowiednim przygotowaniem merytorycznym i doświadczeniem zawodowym, zapewniając tym samym możliwość pozyskania rzetelnej, pełnowartościowej informacji finansowej.
Od czego zależy koszt takiej usługi?
Każda jednostka gospodarcza ma zupełnie inny charakter, działając na większą lub mniejszą skalę. Dlatego też nie sposób podać jednoznacznie kosztów, z jakimi wiąże się powierzenie tego rodzaju obowiązków biuru rachunkowemu. Warunki współpracy zawsze ustalane są indywidualnie, biorąc pod uwagę możliwości i potrzeby obu stron. Warto jednak pamiętać, że zewnętrzne usługi księgowe pomagają optymalizować koszty działalności, a właściciele mogą skupić się na tym, co najważniejsze, czyli na rozwoju firmy. Aby jak najszybciej dostać wycenę usługi przesłaną na adres e-mail, zapraszamy do wypełnienia specjalnego formularza, który znajduje się na naszej stronie internetowej.
Dodatkowe obowiązki tych podmiotów gospodarczych
Spółka z o.o. to niezwykle skomplikowany podmiot, dlatego najczęściej poza prowadzeniem ewidencji księgowej i podatkowej musi dopełniać również innych obowiązków. Mowa między innymi o konieczności rozliczania delegacji, wynagrodzeń pracowników czy pozyskanych dotacji. Te i podobne działania również można zlecić specjalistom, którzy oferują kompleksową obsługę księgowo-finansową. W naszej firmie ideą jest nie tylko prowadzenie bieżących spraw, lecz również informowanie Klienta o planowanych zmianach prawnych czy poszukiwanie najlepszych na daną chwilę rozwiązań.
O czym warto pamiętać?
Pełna księgowość dla spółki z o.o. stanowi wyzwanie, lecz jednocześnie źródło cennych informacji, które pomagają w podejmowaniu decyzji zarządczych. Rachunkowość musi być prowadzona zgodnie z literą prawa, mając na uwadze także możliwości, jakie daje ustawa. Warto powierzyć ją dobremu biuru rachunkowemu, które posiada duże doświadczenie w obsłudze podmiotów działających w różnych branżach. W naszej firmie gwarantujemy profesjonalne podejście do klienta i owocną współpracę. Jeśli prowadzisz lub zastanawiasz się nad rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki z o.o., w kwestii finansów zaufaj specjalistom!